LITTLE HAY GOLF CLUB

    

All the Latest news from Little Hay Golf Club

 

Home



Jenny Williams Trophy

Friday July 2nd.
Winners; Mrs G Howells T.Sargeant P.Gonzalez Nett 65

Runners up: Mrs A Hetherington M.Milne P.Balding Nett 66

Senior July Medal
Thursday July 1st

Division 1

WINNER: Mick Milne   84 - 9 = 75

2nd Christopher Olliffe 94 - 18 = 76

3rd Quinto Rafique       86 - 11 = 75

Division 2

WINNER: Kenneth Chalk   94 - 27 = 67

2nd Christopher Murray   103 - 31 = 72

3rd Wael AlJawad            106 - 27 = 79

Senior June Stableford
Thursday June 24th

Division 1 Result

WINNER: Mick Milne 38

2nd Philip Gonzalez 35

3rd Michael Knight 33

Division 2 Result

WINNER: Paul Buckoke 38

2nd Andrew Kennett 38

3rd John Poston 35

Midsummer Evening League R4
Wednesday June 23rd 2021

1st Alexander Pavlov 17
2nd Patrick Ashton 17

3rd Nigel Hopkinson 17

Men's June Stableford
Sunday June 13th 2021

WINNER: Tom Wood 41
2nd Erman Housein 38

3rd Karl Burn 38

Midsummer Evening League R3
Wednesday June 9
th 2021
1st Ashley Wade 22pts
2nd Thomas Ashton 21pts
3rd Mick Milne 20pts

MENS:June Medal & Steve Seaford Memorial Trophy
Sunday June 6
th 2021
Division 1 Result
WINNER: Paul Mudd 77-7=70
2nd Tong Tse             79-6=73
3rd Tom Wood           87-14=73
Division 2 Result
WINNER  Erman Housein 83-16=67
2nd  David A Smith           87-17=70
3rd  Ivan Lawrence          87-16=71

MENS: A-Team v Panshanger HOME
Saturday JUNE 5th
2021
Little Hay Lose 194-209 points.

JUNIOR:Medal (Mixed)
Friday June 4th 2021

WINNER Noah Scotchbrook 99-25=74

2nd  Sapphire Boyce             91-17=74

3rd  Thomas Ashton              90-12=78

SENIORS:June Medal
Thursday June 3rd 2021
Division 1 Result

WINNER  David A Smith  89-17=72
2nd  Paul Mudd                81-7=74
3rd  Christopher Olliffe     92-18=74
Division 2 Result
WINNER Kenneth Chalk 97-28=69
2nd  Wael AlJawad 100-27=73
3rd  Vic Allen  103-29=74

JUNIOR: Stableford (Mixed)
Wednesday June 2
nd 2021
WINNER: Jake Scotchbrook 46pts

2nd Thomas Ashton  35pts
3rd Sapphire Boyce  35pts

MENS: A-Team v Batchwood AWAY
Saturday May 29th
2021
Little Hay Lose 172-188 points

Midsummer Evening League R2
Wednesday 26th May 2021
1st Mick Whelan 21pts
2nd Ivan Lawrence 20pts
3rd Mick Milne 18pts

SENIORS: May Stableford
Thursday 20th May 2021
Division 1 Result
1st John Redgwell 31pts
2nd Erman Housein 30pts
3rd Dennis Warren 31pts

Division 2 Result
1st Kenneth Chalk 35pts
2nd Andrew Kennett 33pts
3rd Wael AlJawad 32pts

MENS: Secretarys Cup & UKPCC Qualifier
Sunday
16th May 2021
1st Tong Tse 38pts
2nd Karl Burn 37pts
3rd Mick Milne 37pts

SENIORS: 3 CLUB COMPETITION
Thursday 13
th May 2021
1st
 Trevor F Sargeant 40pts
2nd
 Tony Grainger 38pts
3rd
 Mick Milne 38pts

Midsummer Evening League R1
Wednesday 12th May 2021
1st  Chris Miles 22
2nd Thomas Ashton 22
2nd Robert Theobald 19

SENIORS: May Medal
Thursday 6th May 2021

Division 1 Result

1st Dennis Warren 83-19=64

2nd Paul Mudd 83-6=77

3rd Erman Housein 91-14=77

Division 2 Result
1st Kenneth Chalk 100-29=71
2nd Roger Sparks 102-31=71
3rd Brian Day 100-28=72

MENS: May Medal & Champ of Eng Qualifier
Saturday 2nd May 2021

Division 1 Result

1st Tong Tse 72-5=67

2nd Paul Mudd 77-7=70

3rd Aidan Walsh 83-13=70

Division 2 Result
1st Nigel Hopkinson 86-19=67
2nd Alexander Pavlov 91-22=69
3rd Steven Crowhurst 93-22=71

MENS: A-Team v Stevenage AWAY
Saturday May 1st
2021
Little Hay Win 189-184 points.

MENS: April Stableford
Saturday April 24
th 2021
1st  Oliver Runswick 40
2nd Mick Whelan      38
3rd  Paul Mudd         38

MENS: Bryn Aldridge Stableford
Sunday April 18
th 2021
1
st Thomas 36 Pts

2
nd Nigel Hopkinson 36 Pts

3
rd Steven McCarthy 34Pts

MENS: A-Team v Rickmansworth AWAY
Saturday April 17
th 2021
Little Hay loose 174-197 points.

SENIORS; April Stableford
Thursday April 15th 2021
Division1
John Redgwell 37
David A Smith 36
Dennis Warren 35

Division2
Kenneth Chalk 38
John Murphy 37
Trevor F Sargeant 34

JUNIORS:Stableford (Mixed)
Wednesday 7th April 2021

1st  Thomas Ashton  37pts

2nd Oliver Zammit    35pts
3rd  Sapphire Boyce 33pts

JUNIORS: Medal (Mixed)
Friday 9th April 2021

1st Thomas Ashton 82-15=67

2nd Noah Scotchbrook 96-25=71
3rd Sapphire Boyce 90-17=73

MENS: April Medal & Gold Cup
Saturday 3rd April
GOLD CUP WINNER KIRK HOUSE
Division 1 Result

WINNER: 
Ashley Wade  79-10=69
2nd           Sam Deering   78-7=71
3rd            Aidan Walsh    86-12=74

Division 2 Result
WINNER:  Kirk House             81-15=66
2nd            Barry Gillespie       87-19=68
3rd             Steven McCarthy  93-21=72

SENIORS: April Medal
Thursday 1st April 2021

Division 1 Result

WINNER:
  David A Smith     91-17=74
2nd            Philip Gonzalez  95-20=75
3rd             Brian Ridgeway  94-19=75

Division 2 Result
WINNER:  Chris Brown       108-39=69
2nd            Mike Mason       104-31=73
3rd             Paul Buckoke      96-22=74