LITTLE HAY GOLF CLUB

    

All the Latest news from Little Hay Golf Club

 

Home

MEN: Club Championship
Saturday June 22nd & Sunday June 24th
Champion Paul Mudd    78 - 79 = 157 gross
2nd  Mick Milne              80 - 83 = 163 gross

3rd  Tong Tse                 79 - 85 = 164 gross

4th   Dave Kirkwood      82 -82  = 164 gross

Nett Club Championship & Tony Hodson Salver
1st Dale Chiverton 73 – 67 = 140
nett
2nd Phil Jefferson  73 – 72 = 145
nett
3rd Patrick Ashton 70 – 75 = 145 nett

MEN: June Stableford
Saturday 15th June 2019

WINNER:      Ben Alford          (11)  42 pts

2nd:               Thomas Ashton  (23)  38 pts (on Ctbk)

3rd:                Paul Rickard        (9)  38 pts

MEN: The A-Team (Team Stableford)
Saturday 8th June 2019
Away v Panshanger
Little Hay LOSE by 207 to 168

SENIORS: June Medal

Thursday 6th June 2019

Div 1

WINNER:    Mick Milne           77-9=68

2nd:              Quinto Rafique  83-11=72

3rd:               Brian Ridgeway 93-19=74

Div 2
WINNER:     Mike Mason         99-31=68

2nd:               Roger Sparks     101-32=69

3rd:                Jeremy Dicks       99-28=71

MEN’S : June Medal and Steve Seaford Memorial Trophy
Sunday 2nd June 2019

Div 1

WINNER:  Mick Whelan             78-9=69

2nd:            Stephen Wilkinson    80-8=72

3rd:             Paul Mudd                77-5=72

Div 2

WINNER:  Patrick Oram            87-18=69

2nd:            Martin Bull                91-20=71

3rd:             Steven McCarthy     95-23=72

MEN: Scratch Team
Saturday 1st June 2019

AWAY v Batchwood Hall GC

LH LOST by 6-2

Results for the Junior Medal competition on Friday 31st May 2019.
1st Noah Scotchbrook      :gross 103-39 = nett64  * new Handicap of 35.1

2ndHarry Miller                 :gross   82-12 = nett 70

3rd Joseph Tompkins        :gross 117-44 = nett 73

4th Thomas Ashton           :gross   97-23 = nett 74

5th Sapphire Boyce           :gross   98-23 = nett 75

Results for the Junior Stableford competition on Wednesday 29th May 2019.
1st Thomas Ashton      (23) 38 points

2nd Sapphire Boyce    (23) 31 points

3rd Noah Scotchbrook (39) 31 points

4th Joe Burn                (39) 27 points


MEN: The A-Team (Team Stableford)
Saturday 25th May 2019
Home v Panshanger
Little Hay LOSE by 212 to 224

SENIORS: May Stableford
Thursday 23rd May 2019

Div 1

WINNER:   Dennis Warren    (17)    39 pts

2nd:             Frederick Evans (20)   38 pts

3rd:             Paul Mudd            (5)     37 pts

Div 2
WINNER:  Peter Abbiss         (23)   34 pts (on Ctbk)

2nd:            John Poston         (22)   34 pts (on Ctbk)

3rd:             Ken Chalk            (34)   34 pts


MEN: NAPGC- Better Ball Team Match Play 2019
Saturday 18th May 2019

LH-v-Harefield Place GC (played at LH)

LH LOST 2-1 ( after/on 4th extra hole)

MEN: May Stableford
Sunday 19th May 2019

WINNER:  Ivan Lawrence    (14)  39 pts

2nd:            Chris Morris        (11)  38 pts

3rd:            Steven McCarthy(23)  35 pts

MEN: The Secretary’s Cup & UK PCC Qualifier (Stableford)
Sunday 12th May 2019
WINNER:  Nick Mortimer (17)  39 pts
2nd:           Mick Whelan    ( 9)  38 pts
3rd:            Martin Bull      (20)  37 pts
 

MEN: The A-Team (Team Stableford)
Saturday 11th May 2019
AWAY-v- Stevenage GC
Little Hay LOSE by 195 to 174

MEN: The Clapham Common Platinum Shield & Ellis Cup
Sunday 5th May 2019
Greensomes: 6 Players AWAY 6 players at HOME
LH-v- Rickmansworth GC
LH LOSE 211-223

MEN: May Medal & Championship of England Qualifier
Saturday 4th May 2019
Div 1
WINNER: Tom Wood      (13)  85=72
2nd:           Mick Milne        (8)   81=73
3rd          Steve Wilkinson(8)   82=74
Div 2
WINNER: Martin Bull         (20)  94=74
2nd:           Erman Housein (14)  90=76
3rd:            Patrick Oram     (18)  94=76
 

SENIORS: Inter-Club Match
Friday 3rd May 2019
Match Play(AWAY)-v-Hazlemere GC
Little Hay LOST 3.5 to 2.5

SENIORS: May Medal
Thursday 2nd May 2019
Div. 1
WINNER:   Paul Mudd     (5)   net  69
2nd:             David Smith (17)   net  70(on Ctbk)
3rd:              Mick Milne    (9)   net  70
Div.2
WINNER:   Roger Welch       (23)  net  71
2nd:             Peter Abbiss        (23)  net  73
3rd:              Geoffrey Selley  (24)  net 74

MEN: April Stableford
Saturday 27th April 2019
WINNER:   Paul Whiter      (15)  36 pts
2nd:             Patrick Ashton (15)  33pts (on Ctbk)
3rd:              Jerry Clarke      (14)  33 pts

SENIORS: The John McDonough Trophy (3-Clubs inc Putter)
Thursday 25th April 2019 (Stableford)
WINNER:   Mick Milne                  (9)  39 pts (taking Rescue/8-Iron/Putter)
2nd:             Erman Housein        (14)  35 pts (on Ctbk)
3rd:              Frank Klimaszewski (15)  35 pts
SENIORS: April Stableford
Thursday 18th April 2019
Div.1
WINNER:   Dennis Warren  (18)    38 pts
2nd:             Erman Housein (14)    34 pts
3rd:              David Dalton     (17)    33 pts
Div.2
WINNER:    Martin Evans          (23)   33 pts
2nd:             Trevor F. Sargeant  (21)   33 pts
3rd:              Philip Gonzalez      (21)   31 pts
 

JUNIOR Stableford Competition
Wed 17th April 2019

1st Sapphire Boyce           36 points
2nd Noah Scotchbrook     35 points
3rd Thomas Ashton          34 points
4th Oliver Zammit             30 points
5th Stephen McDonnell    26 points

SENIORS: Inter-Club Match
Wednesday 17th April 2019
Match Play (AWAY)-v-Stockwood Park GC
Little Hay LOST 6-0

MEN: The Bryn Aldridge Charity Shield (Stableford)
Saturday 14th April 2019
WINNER: Paul Williams    (13) 40 pts
2nd:           Dale Chiverton  (17) 39 pts
3rd:            Ashley Wade      (9) 38 pts
SENIORS: Inter Club Match
Thursday 11th April 2019
Match Play (HOME) v Shendish Manor GC
Little Hay WIN by 3.5 to 2.5

Results of the Junior Medal Competition played on Wed 10th April 2019
1st Thomas Ashton :gross 98 – 22 = nett 76

2nd Joseph Tompkins :gross 121 – 44 = nett 77
3rd Oliver Zammit :gross 110 – 32 = nett 78
4th Sapphire Boyce :gross 102 – 23 = nett 79
5th Harry Miller :gross 92 – 11 = nett 81
6th Noah Scotchbrook  :gross 122 – 39 = nett 83
7th Stephen McDonnell :gross 146 – 49 = nett 97 

SENIORS: The Peter Betts Charity Shield
Tuesday 9th April 2019
WINNERS: Mick Milne, Dennis Warren, Wael Al Jawad and Roger Sparks
Played as a Texas Scramble... Winners scored a net 66 off a “Scramble” H’cap of 10.
 
MEN: April Medal and Gold Cup
Saturday 6th April 2019
Div.1 (h’caps 0-13)
WINNER:  Mick Whelan       (10) 77-10=67...MEDAL and GOLD CUP Winner.
2nd:            Karl Burn              (9) 79-9=70
3rd:            Ashley Wade       (9) 81-9=72

Div.2 (h’caps 14-54)
WINNER:  Kirk House          (18) 86-18=68
2nd:            Thomas Ashton  (23) 93-23=70
3rd:             Ivan Lawrence    (14) 84-14=70

        SENIORS: April Medal
        Thursday 4th April 2019
        Division 1. (0-20)
        WINNER:  Tony Mayhew (14)    84-14=70  (h’cap reduced to 12.3)
        2nd:            Paul Mudd        (5)    78-  5=73  (h’cap reduced to 5.3)
        3rd:             Dennis Warren (18) 95-18=77

        Division 2. (21-32)
        WINNER:  Roger Sparks  (32)     106-32=74
        2nd:            Mike Mason     (31)     108-31=77

        3rd:            Wael AlJawad  (23)     100-23=77

        SENIORS: Inter Club Match
        Wednesday 3rd April 2019
        Match Play (AWAY) v Rickmansworth GC
        Drawn 3-3


        MEN: Captain’s Team v Past Captains
        Saturday 23rd March 2019 (Match Play)
        Captain’s Team WON by 4.5 to 3.5

        SENIORS: Chiltern Winter Breakfast League
        Monday 18th March 2019
        Little Hay-v- Oaklands Park GC (HOME at LH)
        Match Drawn 3-3
       
        CLUB: Captain’s Drive In: Team Texas Scramble
        Saturday 16th March 2019
        WINNERS: Tony Mayhew, Harry Miller, Ben Alford & Mike Mason
        With a Medal net Total of 64 off a Team Handicap of 8.
        WINNER: nearest guess of the aggregate length of the 4Captain’s Drives: Mick Milne

        SENIORS: March Stableford
        Thursday 14th March 2019
        NOT played. Very Strong winds and heavy rain.

SENIORS: March Medal
Thursday 7th March 2019
WINNER:    Gordon Stanton        96-31=65
2nd:              Mike Mason              97-31=66
3rd:              John Murphy             89-21=68
4th:              Frank Klimaszewski  83-15=68

SENIORS: Chiltern Winter Breakfast League
Monday 4th March 2019

LH (Home) v Weston Turville GC

LH WON 4-2

MENS: March Medal
Saturday 2nd March 2019
Div 1
WINNER: Mick Whelan   80-10=70
2nd:            Karl Burn         79-  9=70
3rd:             Paul Mudd      75-   5=71
Div 2
WINNER: Kirk House        86-18=68
2nd.           Phil Jefferson   82-13= 69
3rd:            Martin Bull       92-21=71

Junior Medal
Friday 22nd February
1st Noah Scotchbrook 100-39 = 61

2nd Harry Miller 80-11 = 69

SENIORS: February Stableford
Thursday 21st February 2019
WINNER: Brian Ridgeway  (19)  40pts
2nd:           Paul Mudd  (5)            40pts
3rd:            Ali Naalchigar  (28)     40pts

Junior Stableford
Wednesday 20th February

1st Thomas Ashton 44pts
2nd Joseph Tompkins 32pts
3rd Noah Scotchbrook 25pts

SENIORS: Chiltern Breakfast Winter League
Tuesday 19th February

Little Hay v Aylesbury Vale Home

3-3 Match Drawn

MEN'S Alan Irwin Shield (White Tees)
Saturday16th February 2019

WINNER:   Brian Ridgeway  38pts
2nd            Mick Whelan      37pts
3rd             Dale Chiverton   37pts
4th             Ashley Wade     37pts


SENIORS: February 2019 Medal
Thursday 7th February 2019
WINNER: Dennis Warren (18)       85-18 = 67
2nd:           Mick Milne (8)                 76-8 = 68
3rd:           Gordon Stanton (31)   101-31 = 70
4th:           Erman Housein (14)       85-14= 71

MEN: February Medal
Saturday 2nd February 2019
MATCH NOT PLAYED: Course closed/ Snow & Ice

MEN: Founders Day (Stableford)
Saturday 19th January 2019
WINNER: Tong Tse         (6 )   40 pts (on Ctbk)
2nd:           Mick Whelan (10)   40 pts   (on Ctbk)
3rd:           Kirk House     (18)   40 pts

SENIORS: January 2019 Stableford
Thursday 17th January 2019
NOT PLAYED: Course closed/ Greens snow covered.

SENIORS & LADIES: Greensomes (based Comp’)
Monday 7th January 2019

WINNERS: Jacky Pearson & Paul Buckoke..37 points 

(off a Greensomes H’cap of 23.)

MEN: January Medal
Saturday 5th January 2019
Div 1
WINNER: Sam Deering 72-7=65
2nd:           Mick Milne  77-8= 69
3rd:            Ashley Wade 80-9=71
Div 2
WINNER: Patrick Oram 89-18=71
2nd:           Patrick Ashton 87-15=72
3rd:            Kirk House 91-18=73